odzież

Jaką rolę pełnią kurtki w codziennym ubiorze, jaka jest najbardziej odpowiednia w zależności od pory roku

W naszym klimacie w niektórych okresach roku koniecznie staje się użycie cieplejszej odzieży. Niekiedy powinna być ona nawet bardzo ciepła, bo bywają i u nas trzydziestostopniowe mrozy, ale w praktyce od jesieni do późnej wiosny może się przydać coś, co można będzie na siebie włożyć w chłodne dni.

odzież
Autor: Sammy Zimmermanns
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z ważniejszych części takiej garderoby są różnego rodzaju płaszcze oraz kurtki. Mają one dwa zadania, po pierwsze powinny ochraniać przed chłodem i wiatrem, a po drugie dobrze się prezentować – tak naprawdę kurtka militarna – www.gryfmilitaria.pl/ jest najbardziej rzucającym się elementem stroju i warto zadbać o to, aby była także elementem modnym. Szczęśliwie jeśli będzie chodzić o kurtki, to moda nie zmienia się wśród nich tak szybko, jak na przykład przy butach czy sukienkach, przykładowo bardzo ciepła kurtka puchowa czy zawsze ponadczasowa kurtka skórzana (http://www.ceneo.pl/Kurtki_damskie) noszone być mogą przez wiele lat. Jeżeli jednak ktoś kupuje nową kurtkę, to jeśli chce ją nosić więcej niż jedną jesień, to powinien pomyśleć o tym, aby była ona w miarę uniwersalna i praktyczna.

sporty zimowe
Autor: Goldwin

Kurtki w zależności od pory roku i osoby która je nosi będą miały różną grubość. Na zimę niezbędne będzie zastosowanie grubej warstwy ocieplającej, chroniącej przed zimnem, w niejednym przypadku wykorzystywane są również odpowiednie materiały odporne na wiatr i wilgoć.

Jeszcze większe możliwości posiada kurtka narciarska (zobacz tutaj), z racji tego że przeznaczona jest ona do uprawiania narciarstwa, to poza ochroną przed atmosferycznymi warunkami musi również być wytrzymała – w końcu pewnie nie raz jej właściciel będzie miał upadek i przejedzie kilka metrów po śniegu. Kurtki do noszenia na co dzień wytrzymałe, a raczej eleganckie, w ich przypadku często wykorzystywanym materiałem wypełniającym jest puch. Za to kurtki przejściowe nie będą już tak grube, choć z racji tego, że będzie się je używać przy różnej pogodzie, to pożądane jest aby miały odporny na wodę materiał. To z kolei jest konieczne, jeżeli chodzi o kurtki dziecięce wiosenne, w związku z tym że dzieci najczęściej nie noszą parasolek, to kurtki tego typu muszą posiadać przynajmniej odpowiedni kaptur.