surfing

Na czym polega tego typu sport jak surfing i czy jego wykonywanie jest trudne?

Pływanie na desce to jeden z najbardziej popularnych sportów wodnych na świecie. Wystarczy umieć pływać i wyekwipować się w odpowiedni sprzęt. Na czym konkretnie opiera się ten sport oraz czy jego nauczenie się zajmie dużo czasu?

surfing
Autor: Eri_pl
Źródło: www.flickr.pl
Surfowanie opiera się na tym, że surfer stoi na desce oraz unosi się na krawędzi fali w w kierunku brzegu. Zapowiada się to dosyć łatwo, lecz w rzeczywistości nauka surfingu może zająć trochę czasu. W Polsce surfing – (sprawdź nas) nie jest jeszcze ogólnie uprawiany, ale z kolejnym rokiem przybywa jego sympatyków. Należy podkreślić, że dużo osób wybiera na surfowanie cieplejsze wody niż Bałtyk. Surfowanie zaczyna się od wiosłowania rękami w kierunku brzegu, w nadziei na dogonienie fali. Kiedy fala niesie surfera, staje on na desce oraz płynie na niej. Dla początkujących dużym wyzwaniem jest samo dogonienie fali.

Umiejętności surferów są testowane poprzez ich zdolność do kontrolowania deski w trudnych uwarunkowaniach. Nie bez znaczenia są różne figury, jakie wymagają wiele wprawy oraz odwagi. Aby osiągnąć duży poziom zaawansowania, wymagane są lata praktyki. W wielu miejscach na świecie są szkoły surfowania, które proponują kursy na różnych poziomach. Kluczowe dla surfingu jest balansowanie, dlatego też część zajęć poświęcana jest właśnie takiemu elementowi. Wyjątkowo istotne jest także przygotowanie surfera na prawdopodobne zagrożenia. Surfing tak jak pozostałe sporty wodne, kojarzy się z zagrożeniami utonięcia, dlatego też uczeń powinien pływać na średnio zaawansowanym szczeblu.

Mimo iż deska dopomaga utrzymać się na powierzchni wody, nie spełni takiej roli, jeśli surfer znajdzie się z daleka od niej. Surfowanie może być świetną atrakcją pod warunkiem, że były zachowane reguły bezpieczeństwa. Jest to interesujący sport wodny, który nie żąda znacznych nakładów pieniężnych.