pływalnia

W jaki sposób zadbać o własne bezpieczeństwo na basenie?

Pływanie jest dziś zdecydowanie jednym z najbardziej popularnych sportów. Nie tylko pozwala na aktywne ćwiczenie całego ciała, ale również chłodzi w czasie upałów zalewających polskie miasta latem. Co roku jednakże można usłyszeć informacje o następnych utonięciach. W jaki sposób w takim razie zatroszczyć się o swoje bezpieczeństwo w wodzie?

pływanie
Autor: isox4
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, należy korzystać tylko z tych kąpielisk, na których obecny jest ratownik wopr, który w razie niebezpiecznej sytuacji będzie potrafił szybko i stosownie zareagować. Nawet, kiedy jest się dobrym pływakiem, strach może sparaliżować i nie będzie się mogło udzielić odpowiedniej pomocy tonącemu. Ratownicy nie tylko potrafią sprawnie pływać, ale przede wszystkim przechodzą profesjonalne przeszkolenie, jakie uczy ich prawidłowych reakcji.

Na większości jezior są dostępni ratownicy i trzeba się absolutnie stosować do ich zaleceń. W dodatku, nie należy spożywać alkoholu przed wejściem do wody. Może się wydawać, że jego niewielka dawka nie wpływanie na posiadane umiejętności, jednak praktyka czasami bywa zabójcza i lwia część utonięć spowodowana jest właśnie piciem napojów wyskokowych. Pływacy powinni też liczyć siły na zamiary. Założenie się z kolegami bądź koleżankami, że przepłynie się wielki dystans lub chęć zaimponowania innym osobom to zawsze silna pokusa, niemniej może się okazać, że nie da się rady zakończyć wyzwania – dlatego sprawdź http://facetodmokrejroboty.pl/zajecia/. Nie zawsze jest to notabene związane z brakiem siły. Czasami przyczyną są skurcze, o które w wodzie naprawdę łatwo. Rozsądniej więc pływać na krótszych odcinkach, które zazwyczaj są wyraźnie zaznaczone na jeziorach bądź morzach. Wystrzegać należy się też niestrzeżonych kąpielisk, takich jak wszelkiego rodzaju rzeki, w szczególności nieznane, w których nurt może okazać się niezwykle silny oraz tak zwanych żwirowni, jakie każdego lata przyciągają okolicznych amatorów kąpieli, a które są naprawdę niebezpieczne.

Mogłoby się wydawać, że umiejętność pływania skutecznie chroni przed możliwymi niebezpieczeństwami, nic jednak bardziej mylnego. Zbyt duża pewność siebie oraz zaufanie do własnych umiejętności potrafią zgubić też najlepszych basenowych pływaków (basen dla niemowląt). Dodatkowo, brak znajomości wody oraz alkohol to jedne z podstawowych powodów utonięć. Należy wziąć to pod uwagę i starać się zachować ostrożność.